Psichologas

Psichologinę pagalbą teikia mokyklos psichologė – GRAŽINA JAKOVICKIENĖ

 Psichologinės pagalbos mokiniui tikslas – stiprinti mokinių psichinį atsparumą ir psichikos sveikatą, sudėtingose situacijose padėti mokiniui atgauti dvasinę darną, gebėjimą gyventi ir mokytis. Todėl mokyklos psichologo pagrindinis uždavinys – rūpintis mokinių psichine sveikata ir reikalingų psichologinių ugdymo sąlygų sudarymu.

Mokyklos psichologės darbo kryptys:

  • Konsultavimas: pagrindinė mokyklos psichologo veiklos kryptis: mokinio asmenybės ir ugdymosi problemų nustatymas, tiesioginio poveikio būdų numatymas, darbas su mokiniu, bendradarbiavimas su tėvais (globėjais), mokytojais ir kitais su mokinio ugdymu susijusiais asmenimis, rekomendacijų jiems teikimas. Psichologinis konsultavimas vyksta Petro Armino vidurinės mokyklos psichologo kabinete. Konsultacijų tikslas – padėti klientui spręsti iškilusias problemas.
  • Įvertinimas: mokinio asmenybės ir ugdymosi problemų, galių ir sunkumų nustatymas, psichologinis mokinio įvertinimas atliekant pirminį specialiųjų ugdymosi poreikių vertinimą.
  • Švietimas: mokinių, tėvų, pedagogų švietimas vaiko raidos psichologijos, mokymo (-si) ir bendravimo psichologijos klausimais. Tai pokalbiai su moksleiviais klasių valandėlių metu, paskaitos pedagogams, tėvams, pasisakymai tėvų susirinkimuose ir kt.
  • Psichologinių problemų prevencija: prevencinių priemonių ir programų rengimas, organizavimas ir įgyvendinimas. Dalyvaujama rengiant ir mokykloje įgyvendinant projektus, kuriais siekiama ugdyti mokinių socialinius įgūdžius, stiprinti jų atsparumą žalingam aplinkos poveikiui, didinti kompetenciją spręsti iškilusias problemas.

 

-  Kas tai yra psichologinė konsultacija? Tai psichologinė pagalba sveikiems, tačiau sunkioje, sudėtingoje gyvenimo situacijoje atsidūrusiems žmonėms. Jiems padedama spręsti iškilusias problemas, brandžiau išgyventi įvairius gyvenimo sunkumus.

 

- Kada mokiniai galėtų kreiptis į psichologę?

Jei turi bendravimo su bendraamžiais, mokytojais problemų;  

 Jei jaučiasi vieniši, patiria patyčias, smurtą; 

Jei turi mokymosi sunkumų; 

Jei nori geriau pažinti save, savo asmenybės  savybes;

 Jei sunku apsispręsti profesijos rinkimosi ar kitais gyvenimo klausimais;

 Jei kamuoja nerimas, prislėgta nuotaika;

 Jei tiesiog liūdna ir norisi su kuo nors pasikalbėti.

Svarbu: psichologinė pagalba yra savanoriška, jūs  patys nuspręsite, ar ji priimtina.

Psichologinės pagalbos tarnybos:

„Jaunimo linija“       Tel.: 8 800 28888

www.jaunimolinija.lt   Darbo laikas: I-V 16.00-7.00, savaitgaliais – visą parą. Pagalbą teikia savanoriai.

„Vaikų linija“                        Tel.: 8 800 11111

www.vaikulinija.lt   Darbo laikas: Kasdien 11.00-21.00. Pagalbą teikia savanoriai.

„Vilties linija“                        Tel.: 8 800 60700

www.kpsc.lt   Darbo laikas: Visą parą psichologinė pagalba suaugusiems. Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai.

Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami.

Marijampolės sav. pedagoginė psichologinė tarnyba Tel.: 8 343  50472

 http://www.marijampoleppt.lt/ Darbo laikas: I –IV 8.00 – 17.00 val., V 8.00 – 15.45 val. Psichologinę pagalbą teikia psichologai.

 

 

 

10 Efektyvaus mokymosi žingsnių 

  

Kas yra efektyvus mokymasis?

Mokytis efektyviai – tai MOKYTIS MAŽIAU, o IŠMOKTI DAUGIAU

 

1 žingsnis. Įsirenk patogią vietą mokymuisi

Pirmiausia tam, kad galėtum efektyviai mokytis, tau reikia įsirengti ar susikurti patogią vietą mokymuisi. Ji turi būti patogi, tvarkinga, neapkrauta nereikalingais daiktais.

2 žingsnis. Susidaryk mokymosi planą ir jo laikykis

Kai suplanuosi savo mokymosi procesą, pamatysi, kad galbūt viskas yra daug paprasčiau, nei kad atrodė iš pirmo žvilgsnio. Geriausia planą sudaryti raštu, pavyzdžiui, ant popieriaus lapo ar užrašų knygutėje. Pradėjęs mokytis pagal planą pamatysi, kad viskas einasi daug greičiau ir išmoksti gerokai daugiau.

3 žingsnis. Tinkamai susiplanuok darbo dienos laiką

Laiką naudok, kaip patyręs verslininkas pinigus: planuok, taupyk, naudok tik tam, kam reikia. Reikia ir mėgstamos muzikos paklausyti, ir su draugais susitikti, tačiau svarbu neprarasti laiko pojūčio ir susikaupimo.Išmok sakyti "ne", išvengsi daugybės problemų ir vėlesnių trukdymų.

4 žingsnis. Mokymosi proceso metu nepamiršk daryti pertraukėlių

Efektyviausia yra mokytis 40–45 minutes ir tada padaryti 15–20 minučių pertraukėlę. Jos metu atsitrauk nuo knygų, konspektų ir paklausyk mėgstamos muzikos, padaryk keletą fizinių pratimų ar užkąsk.

5 žingsnis. Naudok įvairias mokymosi strategijas

Kiekvienas turime savo mokymosi stilių, kuriuo mokantis informacija geriausiai įsisavinama. 29% žmonių išmoksta matydami. Jie labiausia linkę mokytis schemų, piešinių ir užrašytų žodžių pagalba. 34% žmonių išmoksta klausydami. Jie linkę priimti informaciją klausydami, kalbėdami, diskutuodami. 37 % žmonių išmoksta per judesį.Jiems svarbu mokytis kažką atliekant ar fiziškai aktyviai veikiant, taip pat emociškai priimant naują informaciją.

6 žingsnis. Susikurk savo konspektus (užrašus)

Draugo konspektai efektyviam mokymuisi tikrai nėra tinkami. Pirmiausia todėl, kad kiekvienas iš mūsų turi savo konspektavimo stilių, o antra – besistengdamas iššifruoti draugo rašyseną ar bandydamas atspėti, ką jo konspektuose reiškia įvairūs sutrumpinimai, tu švaistai savo laiką ir todėl išmoksti mažiau.

7 žingsnis. Pabandyk mokytis kartu su bendraklasiais

Vienam mokytis kartais yra tikrai sunku, ypač kai medžiaga yra sudėtinga ar ko nors nesupranti, todėl išbandyk mokymąsi kartu su savo bendraklasiais. Tai išties naudinga tiek tau, tiek jiems. Mokydamiesi kartu jūs galite pasitikrinti, kiek išmokote ir įtvirtinti savo žinias.

8 žingsnis. Skirk pakankamai laiko miegui

Besimokydamas nepamiršk skirti pakankamai laiko miegui – ne mažiau kaip 7–8 valandas per parą. Tai yra labai svarbu, nes miego metu smegenys apdoroja dienos metu gautą informaciją ir perkelia ją iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę. Taip per dieną išmokta informacija įsitvirtins smegenyse ir išliks jose ilgiau.

9 žingsnis. Nepamiršk tinkamai maitintis

Tinkama, sveika ir reguliari mitybateigiamai veikia mokymosi efektyvumą. Svarbiausia nepersivalgyti ir vengti greitojo maisto bei energetinių gėrimų. Vietoj jų geriau valgyti juodąjį šokoladą ir įvairių riešutų. Juose yra įvairių medžiagų, padedančių tiek smegenims, tiek atminčiai veikti geriau.

10 žingsnis. Būk motyvuotas ir pozityvus mokymosi atžvilgiu

Motyvacija yra kur kas svarbesnė už intelektą, gebėjimus. Jei mums pavyksta mokymąsi susieti su smagumu, tai mokomės noriai bei lengvai. Priešingai – jei mokymasis kelia neviltį ir atstumia – jis tampa tikra našta.

 

Parengė: 

Gražina Jakovickienė, mokyklos psichologė

 

Psichologinės literatūros, aktualios tėvams ir pedagogams, sąrašą galite rasti čia

Vaikams ir paaugliams naudingos informacijos ir patarimų įvairiomis temomis rasite čia.